Onur Evren

Kotlin vs Flutter Hangi Programlama Dili
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Açık Kaynak
  4. »
  5. Kotlin vs Flutter Hangi Android Programlama Dili?

Kotlin vs Flutter Hangi Android Programlama Dili?

Onur Evren - - 9 dk okuma süresi
0

Kotlin adından bir android programlama dili ve Flutter adında bir framework duymuş olabilirsiniz. Son zamanların büyüyen yıldızları olarak gösteriliyorlar. Google’ın mobil uygulama geliştirme alanında destek sunmaya başladığı andan itibaren geliştiriciler arasında muazzam bir ilgi görmektedir. Bu yazımızda Kotlin vs Flutter arasında yatan farklılıkları sizlere sunacağım.

Hem Kotlin hem de Flutter android programlama konusunda kullanabileceğimiz harika araçlardan birkaç tanesidir. Dünya üzerindeki teknolojinin gelişmesi ile birlikte pazar olarak göz önüne alındığında mobil bilgi işleme olan ilgi gittikçe artmaktadır. Dolayısıyla, bir programlama dili ve bir framework olarak tanınan bu araçlar, mobil uygulama geliştirmek için çözümler sağlamada oldukça etkilidir.

Hangi Android Programlama Dilini Kullanmalıyım?

Kotlin Nedir?

Kotlin, çapraz platform yetenekleri göz önünde bulundurularak tasarlanmış ve oluşturulmuş bir genel amaçlı programlama dilidir. Java Sınıf Kitaplığı’nın (JCL) çalışma biçimine dayanmasına rağmen, yüksek derecede okunula bilirliğin yanı sıra çok kısa ve ayrıntılı bir söz dizimine sahiptir. Günümüzde Uber’in dahili araç oluşturma sürecinde Gradle eklentilerine kadar her şey Kotlin kullanılarak yazıldığı görülmektedir.

Sosyal medya şirketlerinin birçoğunun müşterilerine daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için Java’dan Kotlin’e geçtiği görülmektedir. Autodesk, VMware, Yandex ve diğerleri gibi birçok büyük şirket Kotlin’i kullanmaktadır.

Uygulama geliştirmek için bir android programlama dili seçerken Kotlin’e üstünlük tanıyan özelliklerden bazıları şunlardır:

Uygulama Taşıma: Mevcut uygulama Java kullanılarak geliştirildiğini varsayarsak kolay ve hızlı bir şekilde Kotlin ile uyumlu hale getirebilirsiniz. Kotlin’in önemli özelliklerinden biri de Java ile yazılan sınıflar ve kütüphanelerin Kotlin üzerinden direk olarak kullanıma erişilebilir şekilde gelmesidir. Bu da uygulamanızı hızlı bir şekilde Kotlin android programlama diline geçirebileceğiniz anlamına gelmektedir.

Yüksek Okunabilirlik: Kotlin’in sunduğu söz dizimi sezgisel ve yüksek seviyededir. Bu yazılan kodun sadece okunabilir hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda acemi ve orta düzey geliştiriciler için çalışmayı oldukça kolaylaştırmaktadır. Kotlin basit söz dizimi sayesinde uygulama geliştirmeyi oldukça kolaylaştırmaktadır.

Hata Ayıklama: Kotlin, hataları otomatik olarak bulma yeteneğine sahip bir yerleşik derleyici ile birlikte gelmektedir. Başka oluşabilecek hataların uygulama geliştirme sürecini engellememesine olanak tanımaktadır. Uygulama içi çökmeleri hızlı bir şekilde raporlayabilmektedir.

Flutter Nedir?

Flutter, Google tarafından şirket içinde geliştirilen harika bir çerçevedir. Dart programlama dili ile oluşturulmasının yanı sıra mimarisinde çok çeşitli öğeler ile birlikte gelmektedir.

Basit bir şekilde ifade etmek gerekirse, Flutter’in mimarisi aşağıdaki varlıkları içermektedir:

  • Dart Geliştirme Platformu (Dart Development Platform)
  • Flutter Motoru (Flutter Engine)
  • Özel Widgetler (Custom Widgets)
  • Temel Kütüphaneler (Fundamental Libraries)

Flutter ile geliştirilen uygulamalar hem Android hemde IOS üzerinde iyi bir şekilde çalıştığı için büyük bir popülerlik elde etmiştir. Flutter, bir dizi uygulama oluştururken uygulama geliştirme sürecinde çeşitli amaçlar için kullanılabilecek yapıları beraberinde getirmektedir.

Bu nedenle Google, Tencent, The New York Times gibi çeşitli şirketlerin Flutter’ı yoğun bir şekilde kullanması şaşırtıcı gelmemektedir.

Aşağıda Flutter kullanmanın avantajlarından bazılarını görebilirsiniz.

Çalışır Durumda Yeniden Yükleme (Hot Reload): Bu özellik geliştiricilerin uygulama geliştirme aşamasında yaptığı değişiklikleri canlı bir şekilde uygulama üzerinde gerçek zamanlı olarak görmesini sağlamaktadır.

Gerçek zamanlı yeniden yükleme özelliği sayesinde sezgisel olarak uygulama geliştirme özelliğini geliştiricilere vermektedir. Flutter’in belkide en popüler özelliklerinden birisidir.

MVP Geliştirme: Hızlı bir şekilde uygulama geliştirmek için alt yapı oluşturma adına Flutter harikalar yaratmaktadır. Bu sayede fazla zaman harcamadan uygulama alt yapısını oluşturabilirsiniz. Prototip için hızlı geliştirme gibi bir durumunuz var ise muhakkak Flutter üzerinden geliştirme yapmak daha cazip gelmektedir.

Hızlı Bir Başlangıç: Flutter’ın kurulumu oldukça kolay ve basittir. Orta düzey spesifik donanımlarda bile performanslı çalışmaktadır. Verimli bir çalışma için son teknoloji bir sistem gereksinimi yoktur. Flutter gelişime açık ve sürekli geliştirilen bir çerçeve olduğundan ötürü sunabileceği oldukça fazla özelliği vardır.

Yazımızın devamında asıl sorumuz olan Kotlin vs Flutter seçiminde size yol gösterecek olan bir tablo aşağıya bırakacağım. Geliştirme için kendinize en uygun olan teknolojiyi kullanabilirsiniz.

Kotlin vs Flutter

Karşılaştırma FaktörüKotlinFlutter
Kullanıcı DeneyimiKotlin, zarif görünümlü uygulamalar oluşturmak için yerel kütüphanelerin kullanımını destekler.Bir SDK olarak, çok fazla çaba harcamadan zarif görünümlü ve çok yönlü kullanıcı ara yüzleri oluşturabilirsiniz
VerimHedef uygulamaya yönelik ihtiyaçları ve konfigürasyonları hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz.Flutter, arka planda yapacağınız herhangi bir değişikliği hızlı bir şekilde gerçek zamanlı görmenizi sağlamaktadır.
PopülerlikGithub’da yaklaşık 33K yıldıza sahip olan Kotlin geliştiriciler arasında popülerdir.Github’da yaklaşık 118K yıldıza sahip olan Flutter açık ara farkla geliştiriciler arasında kesinlikle popülerdir.
Test DesteğiAndroid uygulamaların birim testinde verimli kullanımlar sağlamaktadır.İyi bir test desteğinin yanı sıra sağlam bir dokümantasyon ile birlikte gelmektedir.
EntegrasyonKotlin, geliştiricilerin başka uygulamalar ile kolay bir şekilde entegre olmasını ve harici kütüphaneler oluşturulmasını desteklemektedir.Flutter, geliştiricilere hem IOS hem de Android geliştirmede yardımcı olacak metodolojileri beraberinde getirmektedir.
Platform DesteğiAndroid, IOS, tvOS, Android Auto, Smartwatch OS vb. için uygulama geliştirme desteği sunmaktadır.Çapraz platform sayesinde Web, Masaüstü ve Mobil uygulamalar geliştirebilirsiniz.
Programlama DiliGeliştiricilerin kolay bir şekilde kod yazmasını desteklemek adına JVM, JavaScript ve yerel programlama dillerini destekler.Dart programlama dili kullanılarak geliştirilmekte ve yüksek uyumluluk sağlamaktadır.
Öğrenme KolaylığıYeni başlayanların hızlı bir şekilde öğrenmesi için oldukça kolaydır.Flutter, programlama dili olarak Dart’ı kullanmaktadır. Hızlı ve kolay bir şekilde öğrenilebilmektedir.

Sonuç

Google gibi devler tamamen Kotlin odaklı hale geldikçe Kotlin kendisini 1 numaralı android programlama dili olarak görmekte fakat Flutter, Google tarafından oluşturulduğu için pazarda hızlı bir şekilde gelişmekte ve gelecek bakımında daha iç açıcı duruma gelmektedir.

Performans olarak bakacak olursak ikiside aynı şekilde yüksek performans sergilemektedir. Google gibi bir devin desteklediği hemen hemen herşey gelecek vaadetmekle kalmayıp yükselişe geçtiğini unutmamak gerekmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir