Onur Evren

Android Programlama Dili
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Mobil
  4. »
  5. 2023’de Android Programlama İçin Hangi Dili Kullanabilirim

2023’de Android Programlama İçin Hangi Dili Kullanabilirim

Onur Evren - - 8 dk okuma süresi
0

Android progralama akıllı telefonların yaşamımızı değiştirmesi ile birlikte daha önemli hale gelmiştir. Bununla birlikte insanlar nasıl mobil programlama ile uygulama geliştirebilirim gibi soruları kendilerine sormaya başlamışlardır. Mobil işletim sistemlerinin iki devi olan İOS ve Android arasında en çok kullanılanı seçmek zor olmayacaktır.

 Android bu konuda ileri bir seviyededir. Bununla birlikte android programlama ihtiyacı giderek artmakta ve aynı zamanda geliştiricilerin bu büyük pazarda oldukça iyi rakamlarda çalıştığı görülmektedir. Bu yazımda sizlere android programlama için en kolay ve günümüz teknolojilerine uygun güncel programlama dili ve yazılım kitlerini (SDK) tanıtacağım. Yazıda bahsedilen dil ve yazılım kitlerinin bağlı oldukları dillerin tamamı nesne tabanlı programlama dili oldukları için geliştirme aşamasında hızlı bir şekilde ilerleyeceğinize eminim. O halde başlayalım.

Kotlin Programlama Dili

Kotlin programlama dili günümüzde oldukça popüler olan mobil uygulama geliştirme dilleri arasında yer edinmiş Android programlama dilidir. Kotlin, 2016 yılında başlayan açık kaynak kodlu ve nesne tabanlı bir programlama dilidir. Dil, Kotlin’i hem Android hem de İOS için ana programlama dili yapmak için çalışan JetBrains firması tarafından geliştirilmiştir. Kotlin programlama dili, Java Virtual Machine (JVM) üzerinde çalışmaktadır. Bu da onu 20 yıldan fazla geçmişe sahip ve android programlama için en çok tercih edilen Java’ya doğrudan rakip yapmaktadır.

Java ile android programlama yeni başlayanlar ve ileri seviyedeki uygulamalar için sağlam bir ekip gerektirdiğinden biraz daha zorlayıcıdır.

Sunucu, İstemci, Web ve Android geliştirmeleri dahil olmak üzere her iki dilde aynı alanlarda kullanılabilmektedir. Güçlü özelliklerin yanı sıra temiz kodlama yapısı ile farklı sektörden programcıların dikkatini Kotlin’e çekmesini önemli ölçüde başarmıştır.

Kotlin programlama dilinin mobil programlama dilleri üzerindeki dönüm noktası 2019 yılında olmuştur. Google, birçok kişinin gözünde statüsünü yükselten Android programlama için tercih edilen dil olarak Kotlin’i nitelendirmiştir.

Kotlin’i büyük potansiyele sahip bir programlama dili olarak tanıyan aynı zamanda android programlama için kullanan şirketlere bakacak olursak, Google, Pinterest, Uber, Netflix gibi dünya çapında bilinen isimlerin android programlama için Kotlin’i kullandığını ve desteklediğini görebilirsiniz. İleride hiç süphe yok ki daha fazla şirket android programlama için Kotlin’i tercih edecektir.

Flutter İle Mobil Programlama

Flutter, son zamanların yükselen yıldızı desek yeri olur. Mobil programlamada manşetlerde olan ve Dart programlama dilini kullanan bu SDK çapraz platform uygulamalar geliştirmek için oldukça fazla kullanılmaktadır.  Flutter’ın resmi web sitesine göre: “Flutter, rekor bir sürede İOS ve Android’de kolay ve hızlı bir şekilde kaliteli arayüzler üretmek için Google’ın mobil uygulama için yayınladığı SDK’dır. Flutter mevcut kodla çalışmaktadır, dünya çapında geliştiriciler ve kuruluşlar tarafından kullanılır aynı zamanda ücretsiz ve açık kaynak kodludur” ibaresi yer almaktadır.

Bir SDK (Yazılım Geliştirme Kiti) programlama geliştirmek için gerçekten bir araç setidir. Bir yazılım geliştirme için gereken tüm kitaplıkları, araçları, belgeleri vb. içermektedir.

Flutter dökümantasyonu oldukça zengindir. Aynı zamanda Google ekibi tarafından YouTube üzerinde Flutter Widgets serisi olarak kullanılan komponentleri güncel halleri ile birlikte göstermektedir.Bir programlama dili değildir. Flutter ile uygulama geliştirmek istiyorsanız, herhangi bir nesne tabanlı programlama diline aşina iseniz, kolay bir şekilde DART programlama dilini öğrenip hızlı bir şekilde mobil uygulama geliştirebilirsiniz.

React Native İle Android Programlama

React Native, İOS ve Android için uygulamalar geliştirmek amacı ile oluşturulmuş bir JavaScript kütüphanesidir. Facebook’un kullanıcı arayüzleri oluşturmak için JavaScript kütüphanesi olan React’e dayanmaktadır. Ancak tarayıcılar üzerinde işlem yapmak yerine mobil platformu hedef alan bir yazılım kitidir. React Native ile oldukça güzel mobil uygulamalar yapabilirsiniz. Flutter ve Kotlin’e aşırı bir yavaşlık söz konusu olmayan bu JavaScript kütüphanesinin belkide en büyük dezavantajlarından biride, hazırlamış olduğunuz uygulamalar gelişmeye başladıktan itibaren State yönetimi gibi konuların diğer uygulama geliştirme ortamlarına nazaran daha zorlayıcı olmasıdır.

JavaScript, HTML ve CSS kombinasyonlarını kullanarak kolay bir şekilde android programlama yapabilir ve aynı zamanda İOS tarafı içinde çapraz platform desteği sayesinde tek kod ile aynı şekilde çıktı alabilirsiniz.  Daha önce bir mobil uygulama geliştirme alanında çalıştıysanız veya bir mobil uygulama geliştirdiyseniz React Native’e kolay bir şekilde aşina olup uygulama geliştirebilirsiniz.

Mobil uygulama nasıl geliştirilir? Mobil uygulama geliştirme dilleri nelerdir? gibi sorularınız için hazırlamış olduğum makale umarım işinize yaramıştır. Daha fazla ayrıntı, soru ve görüşleriniz için lütfen yorum yapmayı unutmayın.

Mobil programlama için en uygun dil nedir?

Kotlin, Flutter ve React Native gibi diller, projenin ihtiyaçlarına bağlı olarak en uygun seçenekler olabilir.

Hangi şirketler Kotlin’i tercih ediyor?

Google, Pinterest, Uber, Netflix gibi dünya çapında birçok şirket, Android programlama için Kotlin’i tercih etmekte ve desteklemektedir.

React Native’in dezavantajları nelerdir?

React Native, uygulama geliştikçe state yönetimi gibi konularda diğer platformlara göre daha zorlayıcı olabilir.

Flutter’ın avantajları nelerdir?

Flutter, hızlı ve kaliteli arayüzler oluşturmak için kullanılan bir SDK’dır. Dart programlama dilini kullanması, geliştiricilere kolaylık sağlar.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir