Onur Evren

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Açık Kaynak
  4. »
  5. 2022’de Öğrenilecek En İyi Programlama Dili

2022’de Öğrenilecek En İyi Programlama Dili

Onur Evren - - 4 dk okuma süresi
0

Programlama dili, programcılar yani yazılımcılar tarafından bilgisayarlarla iletişim kurmak için kullanılan bilgisayar dilleridir. Belirli bir görevi, istenileni gerçekleştirmek için yazılmış bir dizi talimat olarak tanımlama yapabiliriz. Bir programlama dili ile masaüstü uygulamaları, web siteleri veya mobil uygulamalar yapabilirsiniz.

Bu yazımızda size yeni yılda öğrenilebilecek en iyi programlama dilleri ve iş olanağı en yüksek olan programlama dillerini göstereceğiz. Dilerseniz geçmiş yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Java

Yazılım dünyasında vaz geçilmez olarak tanımlanan Java öğrenebileceğiniz en çok kullanılan yazılım dilleri arasında yer almaktadır. Bir kez yaz ve her yerde çalıştır ilkesi ile hareket etmektedir. Bu onun istenilen her işletim sistemi veya değişen donanımlar üzerinden rahatlıkla çalıştırabilmektedir.

Java ayrıca çeşitli kütüphanelere ve çerçevelere sahip bir programlama dilidir. Özellikleri bunlardan en çok kullanılan Java Spring ve Hibernate ile çeşitli veri tabanlı uygulamalar geliştirebilirsiniz. Ayrıca Java android programlama dili olarak da kullanılmaktadır. Java programlama yeni başlayanlar için tercih edilebilecek programlama dillerindendir. Nesne yönelimli programlama (OOP) tanımını tam anlamıyla öğrenebileceğiniz harika bir programlama dilidir.

Python

Python’u duymayanınız tahminimce kalmamıştır. Programlama veya yazılım denildiği andan itibaren genellikle adı geçen en çok kullanılan programlama dilleri arasında üst sıralarda yer edinmiştir. Programlamaya yeni başlayanlar tarafından oldukça popüler bir programlama dilidir. Python programlama dili ile her şey yapılabilir. Web uygulamaları geliştirebilir. Masaüstü uygulamalar yapabilir hatta oyun bile yapabilirsiniz. Django ve Flask ile istediğiniz web uygulamaları hayata geçirebilirsiniz. Jupyter ve Spyder gibi bilimsel araçlar ile analizler yapabilir, Otomasyon vs. için ise Selenium kullanabilirsiniz.

Python veri bilimi ve makine öğrenimi için oldukça fazla tercih edilmektedir. Makine öğrenimi ile ilgili çeşitli kütüphaneler ve çerçeveler genellikle Python ile yazılmaktadır. Python öğrenebileceğiniz programlama dilleri arasında kesinlikle yer alan bir programlama dilidir.

JavaScript

JavaScript öğrenebileceğiniz popüler programlama dilleri arasında yer almaktadır. Özellikle web geliştiricileri için vaz geçilmez bir dildir. Google Chrome V8 motorunun dışa aktarılması ile beraber bambaşka bir boyut kazanmıştır. Çeşitli uygulama geliştirme kitaplıkları ve çerçevelerine sahiptir. Bunlardan en popüler olanları ön uç geliştirme (Frontend) için Angular, Vue, React varken arkaplan (Backend) için NodeJS kullanabilirsiniz. Oldukça esnek yapıya sahip olan dili kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Dünyanın dörtbir yanından muazzam bir desteğe sahip olduğunu sizlere söyleyebilirim.

Dart

Dart, endüstriyel alanda hızlı büyüyen bir programlama dilidir. Dart özellikle sade yapısı gereği programcılar tarafından oldukça beğenilmiştir. Dart ile çok platformlu uygulamalar geliştirebilirsiniz. Dart’ın en fazla tercih edildiği mobil uygulama çerçevesi olan Flutter ile birlikte kullanılmasıdır. Flutter ile birlikte tüm platformları destekleyen muazzam ötesi uygulamalar geliştirebilirsiniz. Özellikle mobil uygulama alanından gitmek ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız kesinlikle bakmanızı şiddetle tavsiye ederim.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir