Onur Evren

Node.js nedir? Nasıl Öğrenilir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Açık Kaynak
 4. »
 5. Node.js nedir? Nasıl Öğrenilir?

Node.js nedir? Nasıl Öğrenilir?

Onur Evren - - 6 dk okuma süresi
0

Node.js, JavaScript ile yazılan açık kaynak kodlu Chrome’un V8 motoru üzerine kurulmuş bir JavaScript frameworküdür. Node.js sohbet uygulamaları, gerçek zamanlı çalışma gerektiren web uygulamaları, mobil uygulamalar için API servisleri geliştirmek için kullanılır. Saydıklarımız ile sınırlı olmamak ile beraber birçok yazılım geliştiricisi tarafında farklı ihtiyaç ve projelere göre şekillendirilir.

Kolay kullanımı ve söz dizimi açısından yazılım geliştiricileri için oldukça sevilen bir yapı haline gelmiştir. Bizim de projelerimizde sıklıkla kullandığımız Node.js performanslı yapısı ve kolay öğrenile bilirliği açısından yazılıma yeni başlayan arkadaşlarımız içi JavaScript öğrenmesinden sonra öğrenilmesi adına önerdiğimiz yapılardan bir tanesidir.

Node.js öğrenmenin avantajları

Frontend veya Backend programlama ile ilgilenen biriysen Node.js öğrenmeyi kesinlikle düşünmelisin. Nedenlerini aşağıda detaylı bir şekilde anlatacağım.

 • Öğrenmesi kolaydır

Node.js Javascript ile yazılmıştır. JavaScript yazılımcılar tarafından kullanılan en popüler programlama dilleri arasında yer alıyor. Birçok kaynağa ücretsiz ve kolay bir şekilde erişim sağlayabilirsin ayrıca basit JavaScript söz dizimi sayesinde alıştıktan sonra eminim kolay kolay Node.js ile geliştirme yapmayı bırakmayı düşünmeyeceksin.

 • Full Stack Çalışma

Full Stack developer olma yolunda ilerlediğini biliyorum. Tam anlamıyla bir iş bulabilmek için çabalıyorsun. Bu ünvana sahip olmanın zorlu bir süreç olacağını senin kadar bende biliyorum. İşte bu zorlu yolda hem Backend hemde Frontend anlamında birçok programlama dilini beraber kullanılması gerektiğini görmüş olmalısın.

Node.js hem Frontend hemde Backend anlamında sana yardımcı olacaktır. JavaScript’in gücü sayesinde harici bir programlama dili gerektirmeksizin projeni tam anlamı ile tek bir dil ile ayağa kaldırabilirsin.

 • Piyasa talebi

Geldik en merak edilen noktaya. Node.js piyasada fazlasıyla değer görülen ve kullanılan bir çatıdır. İş ilanlarını gezdiğinizde sizlerde benim gibi birçok ilanın eskisine nazaran Node.js bilenlere yönelik iş teklifleri içerdiğini görüyorsunuz.

Düşük maliyet ve sistem gereksinimlerinden dolayı birçok şirket tarafından kullanılmaya ve hali hazırda çalışan projelerin daha az kaynak tüketim doğrultusunda Node ile tekrar optimize edilip yazıldığını sizlere söyleyebilirim. Bu denli yüksek bir hacme ulaşan, pazar payı yüksek olan bu çatıyı öğrenmek elbette sizin yararınıza olacaktır.

 • Geliştirici topluluğu

Youtube olsun Github olsun birçok alanda Nodej.js ile ilgili eğitim dokümantasyonu ve çeşitli kütüphaneleri görebilirsiniz. Neredeyse her sistem ve her ihtiyaca göre yazılan bir çok kütüphanesi var. Bu sayede proje geliştirirken yapmak istediğimiz uzun uğraş gerektirecek işleri bir çırpıda halledebiliyoruz.

Soru ve sorunlarınız için cevap alabileceğiniz birçok platformu beraberinde getiriyor. İnsanlara ne yapmak istediğinizi anlatıp en iyi ve pratik bir şekilde nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Node.js üzerinde meydana gelebilecek sunucu hataları veya konfigürasyon ayarlamaları gibi birçok içeriğin çözümüne ulaşabilirsiniz.

Node.js nasıl öğrenilir?

 • JavaScript öğrenmek ile başlayın

JavaScript öğrenmekle Node.js geliştirmesine başlayabilirsiniz. Hepimizin bildiği kolay öğrenilebilen programlama dilleri arasında yer alan JavaScript’i öğrenmek yıllarınızı almasa gerek. Üzerine biraz düştüğümüzde gerçekten birkaç ay içerisinde öğrenebileceğinizi unutmayın.

 • Basit projeler geliştirin

Node.js ile basit projeler geliştirmeyi pratik yapmayı lütfen ihmal etme. Ne kadar pratik yaparsan o kadar rahat kavramanı sağladığını unutma. Youtube üzerinden ufak aramalarda bulunarak bir blog yapımı veya basit bir API yazımı gibi içerikleri bularak bunların aynısını yaptıktan sonra üzerine eklemeler yaparak ilerle bu sayede bakış açın değişecek.

Yaptığın eklemelerde karşılaşacağın sorunları aratırken belki de birçok farklı konu öğreneceksin. Zaten hep böyle başlar ya bu serüven.

Udemy gibi çeşitli platformlardan kurslar alarak da ilerleyebilirsin. Burada önemli olan öğreneceklerin ile kalmayıp kendini geliştirecek projelerde yer almak veya kendi kendine bir şeyler üretmek olduğunu unutma.

Eğer içeriği sevdiysen veya düşüncelerini bana iletmek istiyorsan bunu yorumlarda lütfen belirt. Yapacağınız geri dönüşler sayesinde bende sizler gibi araştırma yaparak yeni eklemelerde bulanacağım. Ayrıca Full Stack web developer nasıl olunur? adlı makalemi okumanızı tavsiye ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir