Onur Evren

Java vs. Python vs. C++ Programlama Dili
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Açık Kaynak
  4. »
  5. Java vs. Python vs. C++ Programlama Dili

Java vs. Python vs. C++ Programlama Dili

Onur Evren - - 4 dk okuma süresi
0

Programlamaya yeni başlayacak olan bir kişinin hangi programlama dili ile başlamasına karar vermesi uzun ve zor bir süreç olacaktır. Sektörde en çok kullanılan programlama dili veya bulunduğu yılın en çok kullanılan programlama dillerini araştırması gerekmektedir.

Yapılan en büyük yanlışlardan biri ise programlama için kullanılacak dilin gerçekten bir yardım topluluğunun olmaması veya popülaritesini kaybetmiş bir programlama dili üzerinden gitmek yanlışlara sebep olacaktır.

Python Java ve C++ dünyada en çok kullanılan ve yaygın olan programlama dilleridir. Bu dilleri kullanarak yapamayacağınız neredeyse hiçbir şey yok. Bu yazımızda sizlerle Python, Java ve C++ programlama dilleri arasında ki farklılıklara veya en çok neye uygun olduklarını tartışacağız.

Python Nedir?

Python neredeyse her şeye düzgün bir şekilde uyarlanmış son derece popüler bir dildir. Python, özellikle geliştirici topluluğu ve aynı zamanda kütüphaneleri ile günümüz şartlarında oldukça fazla tercih edilmektedir.

Belirlediğimiz üç dil arasında en kolay öğrenilebilecek programlama dilidir. Klasik tabir ile yüksek seviyeli bir programlama dilidir. Programlamaya yeni başlayanlar için kolay okunabilir ve kolay öğrenilebilir bir seviyededir.

Özellikle yapay zeka alanında oldukça fazla kullanılan Python, aynı zamanda Web, Mobil ve Masaüstü uygulamalar geliştirmek içinde kullanılabilir.

Java Nedir?

İnternet üzerinde yaptığınız birçok araştırma neticesinde Java‘nın en çok kullanılan programlama dili olduğunu görebilirsiniz. 1996 yılında piyasaya sürülen bu dil, aynı zamanda en uzun süre kullanılan dillerden biri olmayı başarmıştır. Neredeyse çalışmayacağı sistem yoktur. Aynı zamanda Android, Web, Masaüstü ve diğer tüm platformlar için uygulama geliştirebilirsiniz.

Dil üzerinde sayısız kitap, makale ve eğitim setleri bulunmaktadır. Aynı zamanda karşılaşılan birçok soruna çok kolay bir şekilde cevap bulabilirsiniz. Buda dilin topluluğunun oldukça fazla olduğunun bir göstergesidir.

Python dili gibi Java’da nesne tabanlı bir programlama dilidir. Bu durum bakımı ve kodun yazılması için kolay bir ortam oluşturur. Ayrıca Java dilinin otomatik olarak çöp toplama (Garbage Collector) ve bellek yönetimi sayesinde yapacağınız işlemleri en aza indirmektedir.

C++ Nedir?

C++, C programlama dilinin bir üyesidir. Python ve Java gibi C++’da çeşitli kullanım alanlarına sahip ve aynı zamanda hızlı verimli ve nesne tabanlı bir programlama dilidir.

Günümüz şartlarında C++ kullanmanın en büyük dezavantajlarından biride yazdığınız kodun Java veya Python gibi kolay bir şekilde taşınabilir olmamasıdır. Bu duruma açıklık getirecek olursak dağıtıldığı her platform için yeniden derlenmesi gerekmektedir. Bu durum gerçekten kolay ve uyarlanabilir program yazmayı zorlaştıracaktır.

Orta seviyeli bir programlama dili olan C++, donanım seviyesinde ki işlemleri doğrudan yapmak için bir çok hazır kütüphaneye sahiptir. Bu sayede yapacağınız projelerde donanım bazlı ilerleme veya grafik kartı kullanımı gibi durumlarda sizlere avantaj sağlayacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir