Onur Evren

Full Stack Developer Nasıl Olunur
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yazılım
  4. »
  5. Full Stack Developer Nasıl Olunur? Hangi Dilleri Bilmelidir?

Full Stack Developer Nasıl Olunur? Hangi Dilleri Bilmelidir?

Onur Evren - - 6 dk okuma süresi
0

Full Stack Developer olmak için çok çeşitli becerilere sahip olmanız gerekmektedir. Öncelikle bu sürecin zorlayıcı yönleri olduğunu ve aynı zamanda sabır ve zaman gerektiğini unutmamak gereklidir.

Full Stack Developer olan bir yazılımcının genel özelliklerine baktığımızda hem Frontend hemde Backend geliştirme becerilerinde son derece iyi uzmanlaşmak gerekmektedir. Bu nedenle her iki alan için özellikle çok çalışmak ve aynı zamanda çeşitli pratikler ile birlikte birçok projede yer almak önemlidir.

Full Stack Developer olmak kolay olmasa dahi bu yapılamaz anlamına gelmemektedir. Günümüz şartlarında Full Stack Developer olarak görev yapan birçok yazılım geliştircisi bulunmaktadır.

Özellikle bu seviyeye ulaşacak kişiler için full stack developer maaş istatistikleri güzel rakamlar vermektedir.

Full Stack Programlama Dilleri

Full Stack Developer olmak için birçok programlama diline hakim olmanız gerekmektedir. Temel bilgiler ışığında HTML ve JavaScript’i çok iyi derecede bilmeleri gerekmektedir.

Yazılım endüstrisinde olmayan birçok insan bu iki dili kolay ve basit bir şekilde öğrenebilmektedir. Zorluklar, programlama dillerin seviyelerinin artması ile baş göstermektedir. Bunlara örnek olarak nispeten daha zor öğrenilen Java, PHP, Ruby, C# veya Perl gibi dillerin öğrenme süreçleri basit seviyelere göre daha zorlayıcı adımlardan geçmektedir. Fakat bir Full Stack Developer olmak istiyorsanız daha çok çalışmak ve azim etmek gerekmektedir. Bu programlama dilleri haricinde geliştiriciler tarafından çokça kullanılan Python öğrenmek ile Full Stack Developer olma yolunda güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Python nesne tabanlı bir programlama dili olduğundan büyük projeler için sıklıkla kullanılmakla beraber tercih edilen diller arasında üst sıralarda yer almaktadır.

Full Stack Developer Sorumlulukları

Full Stack Developer olarak çalıştığınız, görev yaptığınız iş yeri veya şirkette diğer yazılımcılara göre sorumluluklarınız bir tık daha fazla olacaktır. Diğer yazılımcılara göre farklarınıza bakacak olursak, aranızdaki en temel fark sizlerin bir proje ile ilgili tüm alanlarda hakimiyet sağlamanız ve aynı zamanda düzenleme yapmanız gerekirken nispeten diğer yazılımcılar kendileri için ayrılan bölümlerde düzenleme ve geliştirme yapacaktır.

Bunun yanı sıra genellikle Full Stack Developer olarak işe alım yapılırken muhtemelen bir proje içerisinde görev yapmakta olan diğer yazılım geliştiricilerin yanında olma, onlara yol gösterme ve çeşitli sorunlar ile ilgili fikir alışverişi yapmak olacaktır.

Bu durum sizin için zorlayıcı olabilir fakat proje bitiminde veya bir sorunun ortadan kalması ile yöneticileriz tarafında takdire tutulacak olan yine sizler olacaksınız.

Full Stack Developer Nasıl Olunur?

Bundan birkaç yıl öncesine kadar üniversite diploması olmadan bir işe girmek oldukça zordu. Fakat gelişen teknoloji ile birlikte sektörde deneyimli ve çalışabilecek insan ihtiyacı arttığında ötürü günümüzde diploma konusuna biraz daha esnek bakılmaktadır.

İnsanların bilgiye günümüz şartlarında daha kolay ulaştığını hepimiz biliyoruz. Bilgiye bu kadar kolay ulaşılabilen bir çağda Full Stack Developer olmak sizleri korkutmasın. Elbette her işin bir zorluğu vardır, fakat burada etkili olan sizlerin kendinizi geliştirmeniz olacaktır. Bunun için özellikle çevrim içi platformlardan veya eğitim kampları ve videoları içeren çeşitli web sayfalarından eğitim almanız sizler için daha iyi bir yol olacaktır.

Hali hazırda çeşitli duyuruları yapılan programlama dili öğrenme kamplarını yakından takip edebilirsiniz. Hatta bu konuda ilerleyen günlerde sizler için bu gibi kamp ve eğitim günlerini rahat bir şekilde görebileceğiniz bir alan oluşturabilirim.

Full Stack Web Developer Nasıl Olunur? adlı yazımıza ulaşmak ve web alanında kendinizi tam olarak en iyi şekilde nasıl geliştirebileceğinizi öğrenmek için burada ki yazımızı okuyabilirsiniz.

yazımın sonuna geldikçe sizlere Full Stack Developer Nasıl Olunur? Full Stack Developer olmak için yapmanız gerekenleri umarım açıklaya bilmişimdir. İşin özüne inecek olursak her ne olursa olsun Full Stack Developer olmak yine sizin çalışmanıza ve azminize bağlı olduğunu unutmayın.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir