Onur Evren

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yazılım
  4. »
  5. AdonisJS Nedir? Nasıl Kullanılır?

AdonisJS Nedir? Nasıl Kullanılır?

Onur Evren - - 3 dk okuma süresi
0

AdonisJS Javascript veya TypeScript ile birlikte kullanılabilen bir NodeJS MVC frameworküdür. Çeşitli API servisleri yapmak veya Web uygulamaları geliştirmek için kullanılmaktadır. AdonisJS Nedir? sorusunun yanıtını bu şekilde cevaplayabiliriz.

AdonisJS Nasıl Kurulur?

AdonisJS ile proje geliştirebilmek için öncelikle bilgisayarınızda NodeJS yüklü olması gerekmektedir. Eğer bilgisayarınızda NodeJS yüklü değil ise bu bağlantıyı tıklayarak yükleme adımlarını yerine getirebilirsiniz.

Bilgisayarınıza NodeJS yüklemesi yaptıktan sonra aşağıdaki komutu işletim sisteminizin komut sistemine girerek hızlı bir şekilde yükleme yapıp proje oluşturabilirsiniz.

npm init adonis-ts-app@latest hello-world

Komut satırının sonunda yer alan hello-world alanını kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

AdonisJS kurulumu ve kullanımı

Yükleme ekranı başlangıcında sizlere proje hakkında birkaç soru soracaktır. Öncelikle projenin web, api veya slim olarak adlandırılan proje yapılarından hangisinin kullanılacağını soracaktır. Ben bir web projesi olarak kullanacağım için web alanını seçiyorum.

AdonisJS kurulumu ve kullanımı

Sonrasında size proje adını soracaktır. Başlangıçta terminalde yazdığınız adın aynısını yazmanızı öneririm. Bu adım itibari ile diğer seçenekler için enter tuşlayarak hızlı bir şekilde geçebilirsiniz.

AdonisJS kurulumu ve kullanımı

Projemiz oluşturuldu ilgili dizinin içerisine giderek aşağıdaki komutu verdiğiniz takdirde http://127.0.0.1:3333 adresinde projenizin ayağa kaldırıldığını görebilirsiniz.

node ace serve --watch

Projeyi ayağa kaldırmak için yukarıdaki komutu proje dizinine giderek komut sisteminiz üzerinden çalıştırınız. Herhangi bir sorun yok ise resimde gösterdiğim şekilde çalışacaktır. Proje dosyaları ve dizinleri hakkında detaylı bilgi almak için resmi web sayfasına göz atmayı unutmayın.

Kurulum kısmından sonra sizlere birkaç bilgi daha vermek istedim. Daha önce Laravel gibi frameworkler kullanan geliştiriciler başlangıç aşamasını daha hızlı bir şekilde öğreneceklerine eminim. Birebir laravel kopyası gibi görünmüyor olsa da laravel üzerinde yapılan işlemlerin neredeyse aynısını aynı fonksiyon adları ve kullanımları ile AdonisJS üzerinde yapabilirsiniz.

Son olarak sormak istediğiniz veya kurulumda hata alırsanız lütfen yorumlardan belirtmeyi unutmayın. Sizler için elimden geleni yapacağıma emin olun 🙂

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir