Onur Evren

En Popüler Python Kütüphaneleri
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yazılım
  4. »
  5. En Popüler Python Kütüphaneleri

En Popüler Python Kütüphaneleri

Onur Evren - - 4 dk okuma süresi
0

Popüler programlama dilleri arasında yer alan Python, son zamanlarda doğal dil işleme, veri görselleştirme ve derin öğrenme gibi birçok alanda kullanılıyor. Bunlar gibi bilimsel işlemlerde kullanabileceğiniz en popüler Python kütüphaneleri listesini sizler için derledim.

Tensorflow

Veri bilimi alanında çalışanlar için en popüler Python kütüphanesi listesinde ilk sıralar yer alan Tensorflow, yapay zeka, grafik işleme ve makine öğrenimi için kullanılıyor. Yüksek performanslı yapısı ile yapılan yazılımın performanslı çalışması ve üretilen bilginin doğruluğu ve güvenilirliği açısından üst düzey grafikler göstermekte. Ayrıca Tensorflow ile konuşma ve görüntü işleme, metin tabanlı uygulamalar, video algılama gibi birçok işlemide yapabilirsiniz.

SciPy

SciPy, yüksek seviyeli hesaplamalar gerektiren işlemlerde kullanılan veri bilimi için açık kaynak kodlu bir python kütüphanesidir. Kullanıcı dostu ve verimli veriler üretilebildiği için Tensorflow gibi bu python kütüphanesi de yine en çok kullanılan python kütüphanesi listesinde yer alıyor.

Veri işleme ve görselleştirme, Diferansiyel denklem çözümleri, çok boyutlu görüntü işleme, optimizasyon uygulamaları ve lineer cebir gibi birçok matematiksel işlemin çözümlenmesinde yoğun olarak kullanılıyor.

NumPy

NumPy, Python ile birlikte gelen sayısal hesaplamaların yapılabileceği bir python kütüphanesidir. Aktif bir topluluğa sahip olmasının yanında çok boyutlu diziler ile hızlı ve rahat çalışmanızı sağlamaktadır.

Nesne yönelimli davranışları destekler ve temel alır. Makine öğrenimi gibi alanlarda özellikle Tensorflow gibi python kütüphanesi ile birlikte beraber kullanılıyor.

Pandas

Pandas, python programlama dili için en çok kullanılan kütüphanelerden biridir. Python ile yapılacak olan projede veri işlemesi ve izlemesi için kullanılmaktadır. Birçok veri işleme kütüphanesi ile tümleşik olarak kullanabilirsiniz.

Python Kütüphaneleri Listesi

Python kütüphaneleri için kapsamlı bir liste arıyorsanız resmi sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda GitHub gibi platformlarda çeşitli aramalar ile birçok python kütüphanesi keşfedebilirsiniz.

Python kolay mı?

Python öğrenme açısından çok kolay öğrenilen ve anlaşılan bir dildir. Bu sebepten ötürü programlamaya yeni başlayanlar için ve kariyer planlaması olanlar için tavsiye edilebilir.

Python programlama ile neler yapılabilir?

Python ile web siteleri, masaüstü uygulamaları, sunucu yazılımları vb. birçok yazılımı çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Python bilen biri ne kadar maaş alır?

Python bilen birinin maaşı ülkemizde ortalama 8k-15k arasında değişkenlik göstermektedir. Seviyenin ve öğrenilen kütüphanelerin de artması ile birlikte maaşlar daha yüksek olacaktır.

Python dili kaç ayda öğrenilir?

Python programlama dilini tam anlamıyla öğrenmek elbette fazla zaman alacaktır. Fakat 2-3 ay gibi sıkı bir çalışmanın ardından programlama yapabilirsiniz.

Programlamaya hangi dil ile başlanmalı?

Programlamaya hangi dil ile başlamayı henüz kararlaştırmadıysanız en iyi programlama dilleri yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Sizlere yol gösterecektir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir