Onur Evren

Programlamaya yeni başlayan biri olarak kaçınılması gereken hatalar
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Programlamaya yeni başlayan biri olarak kaçınılması gereken hatalar

Programlamaya yeni başlayan biri olarak kaçınılması gereken hatalar

Onur Evren - - 4 dk okuma süresi
0

Geçmişte benim gibi ve şuan programlamaya yeni başlayanların öğrenim aşamasında yaptığı birçok hata vardır. Bu hataların zaman geçtikçe ve bir şeyleri gerçekten öğrenmeye başlayınca farkına varıyoruz. Programlamaya yeni başlayan biri, nereden başlayacağı ve nasıl başlayacağı konusunda kafası gerçekten çok karışmış durumdadır.

Bu yazımda size programlamaya yeni başlayanlar ve aynı zamanda başlamak isteyenler için kaçınmanız ve yapmamanız gerekenlerden bahsedeceğim.

Erteleme Alışkanlığı

Erteleme alışkanlığı neredeyse herkesin muzdarip olduğu bir davranıştır. Bunu kesinlikle yapmayın uzak durun. Bazen birşeyleri ertelemek iyi olabilir fakat düzenli bir çalışma ve öğrenim için bu alışkanlığınızı kontrol altında tutmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca ertelemek istediğiniz veya ertelemeyi düşündüğünüz an, yapacağınız işi hemen yapın bu şekilde daha kontrollü bir geçiş sağlayabilirsiniz.

Aşırı Düşünmeyi Bırakın

Çoğu zaman planlama yapmak uzun zaman alabilir. Bu şekilde uzun bir zamanın harcanması öğreniminiz açısından tamamen boşa harcanan zaman olarak kabul edilebilir. Bir işe veya çalışmaya nereden başlayacağınız konusunda çok fazla endişelenmeyin.

Eğer bir konu hakkında planlama yapmanız gerçekten uzun sürüyorsa, bunu o işin uzmanları ile konuşup, iletişime geçip kolay bir şekilde nasıl yapabileceğiniz hakkında daha verimli ve kabul edilebilir bilgiler alabilirsiniz.

Baş belası Sosyal Medya

Tamam, biliyorum ki hepimiz sosyal medyayı kullanıyoruz. Fakat saatlerce vakit geçirmek size ne kazandırıyor bunu düşündünüz mü hiç?

Sosyal medya alışkanlığınızı kontrol etmek ve aynı zamanda sosyal medya üzerinde vakit geçirdiğiniz zamanı azaltmak sizin için olumlu sonuçlar açığa çıkaracaktır. Zamanında sosyal medya üzerinde aktif ve uzun bir süre geçiren biri olarak şuan kullanmama sebeplerimden biride budur.

Sosyal medya alışkanlığınızı bir kenara bırakın ve hayalleriniz peşinden kendinizi geliştirerek koşun.

Yardım İsteyin

Etrafınızda sizlere yol gösterecek kimseler var ise tek başınıza bir işe kalkışmaktan uzak durun. Onlardan yardım isteyin. Profesyoneller ile konuşun.

Daha iyi bir şekilde öğrenim sağlayabilmeniz için profesyonellerden yardım alın ve bu şekilde daha istikrarlı ve sağlam bir yol üzerinde mesafe katedebilirsiniz.

Çoklu İş Yapmaktan Kaçının

İnsan üstü güçlere sahip biri değilsiniz ve olmayacaksınız da. Bir işi yaparken onu yarım bırakıp diğer işe geçmeyin.

Aynı zamanda iki iş ile ilgilenip kendinizi sıkıntıya sokmanız halinde yapabileceğiniz bir şey varsa da artık yapamayacaksınız. Kendinizi bu konuda dizginleyin.

Çoklu görevler ile uğraşmak veya birden fazla şeyi aynı anda öğrenmeye çalışmak sizi bir zaman sonra bunaltacaktır.

Not Alarak Çalışın

Sadece kitaplar veya videolar ile yetinmeyin.

Öğrendikleriniz hakkında notlar çıkararak beyninizde bilginin daha kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Hatta bu konuda sizlerin kolaylıkla ve severek kullanacağınızı düşündüğüm bir web sitesi bile var.

Şahsen aktif olarak kullanan biri olarak size söyleyebilirim ki gerçekten güzel bir şekilde tasarlanmış ve isteğiniz doğrultusunda özelleştirme vs yapabilirsiniz. https://www.notion.so/ adresinden kolaylıkla not uygulamasına erişebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Hatta severek takip ettiğim bir youtuber abimizin hazırlamış olduğu videoyu da izleyerek kullanımı hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Umarım sizlerde bu hatalardan kaçınarak daha aktif ve etkili öğrenme süreci içerisine girebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir