Onur Evren

Kendinizi İnternetten Nasıl Silebilirsiniz
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Kendinizi İnternetten Nasıl Silebilirsiniz

Kendinizi İnternetten Nasıl Silebilirsiniz

Onur Evren - - 5 dk okuma süresi
0

İnterneti herhangi bir şekilde kullanmış biri iseniz muhtemelen kişisel bilgileriniz çevrim içi olarak çeşitli alanlarda saklı veya dağıtılmış bir şekilde olabilir. Bunu Google üzerinde adınız ve soyadınız şeklinde bir arama gerçekleştirerek görebilirsiniz.

Sosyal medya, E-Ticaret siteleri veya çeşitli E-Posta servisleri sizlerin bilgilerini çevrim için bir şekilde paylaşıyor olabilir. Fakat bazen bu izlerin sizler için sorun oluşturması muhtemel olabilir. Bunun önüne geçmek adına sizlere Kendinizi İnternetten Nasıl Silebilirsiniz? sorusuna cevaplar bularak aynı zamanda uygulayarak en az şekilde veri izi bırakmanıza yardımcı olacağım.

İnternet üzerinde size ait olan bilgileri ortadan kaldırmanın birçok yolu mecvuttur. Bunu yapmak için atabileceğiniz bazı adımları şu şekilde sıralayabiliriz:

Sosyal medya hesaplarınızı tamamı ile kaldırmanız halinde kendinizi internet üzerinde kısmen silebilirsiniz.
Alış-Veriş siteleri üzerinde kişisel verilerinizi daha dikkatli ve sadece size görülebilir şekilde ayarlayarak aynı şekilde verilerinizi saklayabilirsiniz.
E-posta servislerine kayıt olurken daha dikkatli davranarak mail adresinizi saklayabilir beraberinde kişisel verilerinizi de güvende tutabilirsiniz.

Kendinizi İnternetten Silin!

Kolay değil ancak kişisel verilerinizi internetten silmek mümkündür. Fakat bu işlemleri uygularken bir kez daha düşünün. Çeşitli pozisyonlarda eleman ihtiyacını karşılamak isteyen işverenler günümüz şartlarında internet üzerinde arama yapmaktadır. Bilgilerinizi internet üzerinde silmeniz halinde bu olanaklardan yararlanma fırsatını daha düşük seviyelere çekebileceğinizi unutmayın.

Çoğu sosyal medya platformu kişisel hesaplarınızın kapatılması için resmi bir süreç oluşturmuştur. Ortalama 30 gün içerisinde bu ve benzeri sosyal medya araçlarında bir hesabınız var ise destek veya kullanım yönergelerini izleyerek bunun nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Örneğin İnstagram hesap kapatma veya Facebook hesap kapatma şeklide bir arama gerçekleştirdiğinizde yönergelerin resmi web sayfaları üzerinde yer aldığını görebilirsiniz.

Sosyal Medya’ya Elveda Deyin!

Sosyal medya üzerinde ki varlığınız internet üzerinde ki ayak iziniz bakımında büyük rol oynamaktadır. Sadece var olan oturumunuzu kapatmak veya sosyal medya uygulamalarını silmek bunun için bir çözüm oluşturmayacaktır.

Yukarda bahsi geçen Kendinizi İnternetten Silin! başlığı adı altındaki sosyal medya hesap kapatma yönergelerini uygulayarak daha güvenilir bir şekilde internet üzerindeki varlığınızı biraz daha azaltabilirsiniz.

Online İş İlanları Üyeliklerinizi Kapatın!

Çeşitli iş ilanlarının yayınlandığı web siteleri bu tür bilgilerin var olma potansiyelinin oldukça fazla olduğu yerlerdir. Bu tür sitelerden üyelikleriniz var ise bunları kapatarak veya destek ile iletişime geçerek tüm bilgileriniz silinmesini talep ederek kendinizi internet üzerinden silebilirsiniz.

Bu durumda güncel iş ilanları veya aradığınız pozisyondaki ilanların artık size ulaşmayacağını göz önünde bulundurunuz. Fakat şunu unutmayın ki bu tür online iş ilanlarının yayınlandığı web sayfaları kişisel verilerinizi büyük kuruluşlara vermektedir. (Her ne kadar verilmeyeceği sözleşme içerisinde geçse bile…)

Forum Üyeliklerinizden Kurtulun!

İnternet üzerinde hakkınızda çeşitli aramalar sonucunda en iyi bilginin edinilebileceği yerler olan forumlar üzerinde var olan üyeliklerden kurtulmak internet üzerinde sizin ile ilgili bilgilerin silinmesi açısından önemli rol oynamaktadır.

Daha da ileri seviye bilgi paylaşımı içeren forumlardan cep telefonu vb bilgilerin yer alması sizi bu durumdan kurtulma olasılığınızı düşürmekle birlikte silinme açısından zorluklar çıkaracaktır.

E-Posta Hesaplarınızı Silin!

Bu durum sizler için her ne kadar yararlı olabileceği tartışılacak olsa da aynı zamanda etkili bir yöntem olduğunu unutmayınız. Çeşitli mail servislerinde bulunan üyeliklerinizi silmek günümüz şartlarında size çeşitli sorunlar oluşturabilir.

Örneğin bankalar üzerinden gelen bilgilendirme mesajlarından faydalanmanız olanaksız hale gelecektir. Bir kez daha düşünerek bu adıma kendiniz karar verin.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir