Onur Evren

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Mobil
 4. »
 5. Flutter GetX nedir? Nasıl Kurulur?

Flutter GetX nedir? Nasıl Kurulur?

Onur Evren - - 4 dk okuma süresi
0

Flutter GetX, Flutter ile android programlama yapmak isteyenler için hazırlanmış state, rota ve bağımlılık yönetimi gibi bir çok konuda kullanılan bir micro framewokdür. Flutter için ekstra hafif olmasının yanında güçlü bir geliştirme deneyimi sunmayı amaçlamaktadır. Uygulama üzerinde performans, üretkenlik ve organizasyonu en iyi şekilde yönetmenizi sağlamaktadır.

Flutter GetX nasıl kurulur?

Öncelikle bilgisayarınızda mobil uygulama geliştirme kitinin kurulu olması aynı zamanda Flutter SDK yüklü olması gerekmektedir. Eğer bilgisayarınızda bunlar kurulu değil ise öncelikle Flutter nasıl kurulur? adlı resmi makaleyi inceleyebilirsiniz. İşletim sisteminizi seçtikten sonra gerekli yönergeleri uygulayarak kurulum işlemini tamamlayabilirsiniz.

Uygulama geliştirme dizininde yer alan pubspec.yaml dosyasını açarak dependencies satırının altına GetX kurulum kodunu ekleyiniz.

dependencies:
 get: ^4.6.1

Kodu ekledikten sonra kullanmış olduğunuz IDE tarafından otomatik olarak yüklenecektir. Eğer pubspec.yaml dosyası üzerinde işlem yapmadan yüklemek istiyorsanız aşağıdaki komutu proje ana dizinine gelerek komut satırı aracılığı ile çalıştırınız.

flutter pub add get

Flutter GetX kullanımı

Kurulum işlemlerini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra aşağıdaki kodu .dart dosyalarınıza ekleyerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu şekilde GetX ile beraber gelen özellikleri IDE otomatik şekilde yönergeleri dahil olmak üzere görecektir.

import 'package:get/get.dart';

Flutter GetX özellikleri

 • Uygulama için organize edilmiş katmanlı mimari yapı
 • Flutter State yönetimi
 • Flutter depolama yönetimi
 • Özelleştirilmiş widget paketi
 • Controller yapı mimarisi
 • Temalar arası geçiş kolaylığı
 • Rota tanımlama kolaylığı ve işlevselliği
 • Bağımlılık yönetimi
 • Dil ve çeviri yönetimi
 • Harici kütüphane olmadan kolay bir şekilde bağlantı yönetimi
 • Bağlantılar için özel yapılandırma seçenekleri
 • Middleware kullanımı
 • Uygulama başlangıç ayarları

GetX kullanarak uygulamanızı hızlı bir şekilde hayata geçirebilir ayrıca bağımlılık ve state yönetimi gibi uzun uğraş gerektiren konuların üstesinden gelebilirsin. Bu sayede uygulaman performanslı çalışacaktır. Üçüncü bir kütüphane gerekmeksizin internet işlemlerini özellikle API ve Socket bağlantılarını rahatlıkla kontrol edebilir ve bu servisler ile bağlantı kurabilirsin.

Harici olarak içerisinde yer alan depolama il ilgili hazırlanmış fonksiyonlar ile kolaylıkla kullanılan cihazın depolama birimine erişerek uygulama hakkında çeşitli ayarları veya bilgileri bir veri tabanına yazabilir kullanabilirsin.

Birçok tema ve dil entegrasyonunu hızlı bir şekilde ekleyebilirsin aynı zamanda eklediğin tema ve dil dosyalarını istediğin gibi kullanabilirsin.

Sayfalar arası geçiş gibi ilerleyen süreçte yoğunlaşmanın olduğu alanlarda GetX imdadına yetişecektir. Kendi deneyimlerim ve kullanımlarım arasında beni en çok rahatlatan olay bu olsa gerek. Bir uygulamanın ilerleyen safhalarda yönlendirmeleri oldukça fazla oluyor. Bu nedenden ötürü bunların derli toplu bir şekilde yer alması işini büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. GetX bu işin hakkını vererek yaptığını söyleyebilirim.

Eğer hala android programlama hakkında bilgi sahibi değilsen yazmış olduğum makaleyi inceleyerek kendine yeni bir yol haritası çizebilirsin.

Flutter GetX hakkında merak ettiklerinizi lütfen yorum yazarak bana iletmeye çalışın. Sorun sıkıntı ve önerilerinizi dikkate alarak çözüm odaklı içerikler üretmeye çalışacağım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir