Yangınla mücadele ve teknoloji kullanımı

27
Yangınla mücadele ve teknoloji kullanımı

Ateş, insan ırkının en değerli araçlarından biridir. Diğer şeylerin yanı sıra ısınma, yemek pişirme, metaller üzerinde işlemler yapmamıza vb işlerde bize olanak sağlar. Kontrolsüz bırakıldığında acımasız ve her şeyi tüketen karasız bir varlıktır. Ateş kullanımı yaygınlaştıkça, yangınla mücadele becerisi ve nihai itfaiyecilik mesleği yaygınlaşmıştır.

Bu yazımızda, geçmişte yangınla mücadele neye benziyordu ve yüzyıllar içinde nasıl değiştiğini ele alacağız.

Yangınla Mücadele Tarihi

İnsanların ateşle ilişkisinin başlangıcından itibaren kontrolsüz alevlerin üzerine kovalarca su veya ıslak bir battaniye atıp sönmesini ummak elden gelen tek şeydi.

Su pompaları MÖ 2. yüzyıla kadar İskenderiye, Mısır’da görülmeye başladı. Fakat çağın benze pek çok olayında olduğu gibi, İskenderiye Kütühanesi’nin yakılması da bizi yüzyıllar öncesine götürdü. Mısırlıların zamanında kullandığı pompa teknolojisini kaybettik ve 16. yüzyıla kadar yeniden icat edemedik.

Sanayi devriminin başlangıcından itibaren, buharla çalışan motorlar ve tanklar dahil olmak üzere yangınlarla mücadele için daha modern teknikler kullanmaya başladık. Tabi kide bu yollarda gördüğümüz ve görünüm bakımından hoşumuza giden ilgi çekici ve havalı itfaiye araçları kadar yaygın değillerdi, ancak bizlere büyük miktarlardaki suyun hızlı bir şekilde taşınması konusunda yardımcı oldular.

Modern İtfaiye Araçları

Modern dünyadaki yangınla mücadele, alevleri söndürmek için çoğu zaman suya başvurmaktadır. Fakat binaların uzun oluşu ve aynı zamanda yapımında kullanılan malzemelerin kolay bir şekilde alev alması ve hızlı yanması beraberinde birçok sorunu da getirmiştir.

Kullanmış olduğumuz modern havalandırma sistemleri, büyük binalarda alevlerin daha hızlı bir şekilde yayılması için bir otoyol görevi görmektedir. Bu nedenden dolayı dışarıda alevlere su tutmanın artık yangın söndürmede etkili bir yöntem olmadığının göstergesi haline gelmektedir.

Son 20 yıl içerisinde yangınla mücadele alanında oldukça büyük yollar katedilmiştir. Teknolojinin gelişmesi ile bir itfaiye erinin giymiş olduğu korumalı kıyafetlerden tutun, binanın merkezinde bulunan yangın detektörleri gibi birçok aracın senkronize çalışması sayesinde yangınlar daha kısa sürede söndürülebilmektedir.

Yangınla Mücadele ve Teknoloji

Yangınla mücadele ederken artık kova kova su taşımak veya ıslak battaniyeler ardından ümitli bekleyişlerimiz üzerinden çok yol katettik.

Solunum cihazları sayesinde itfaiyecilerin yangınla mücadele anında rahat bir şekilde nefes almalarını ve aynı zamanda giymiş oldukları özel kıyafetler sayesinde ısıdan korunmaktadırlar.

Çeşitli termal kameralar sayesinde yangın tespiti veya yangının yoğunlaştığı alanları kolay bir şekilde görebiliyoruz. Bu şekilde yangınla mücadele içerisinde görev yapan çalışanların daha doğru ve etkili karar vermelerini sağlamaktayız.

Geçmişte itfaiye araçları buharla veya çeşitli hayvanların çekiş güçlerinden faydalanarak yangının bulunduğu yere su taşımak için kullanılırdı.

Günümüz koşullarında tam donanımlı ve yüksek kapasitede suyu hızlı bir şekilde olay yerine götürebilecek araçlar kullanılmaktadır. Ayrıca araç üzerinde yer alan ve kumanda edilebilen merdivenler sayesinde daha uzak alanlara ulaşılabilmesinin yanı sıra basınçlı su pompaları sayesinde daha etkili bir çalışma ortaya konmaktadır.

Çeşitli yangın söndürme ekipmanları dışında birçok kimyasalın kullanılması da yangınların tiplerine göre etkili söndürme işlemi yapmaktadır.

Orman yangınları sırasında havadan su taşıyan helikopter, uçak veya başka taşıtları görebilirsiniz.

Drone teknolojisinin kullanılması sayesinde yangın bölgelerinde daha hızlı ve güvenli görüş sağlanmaktadır. Aynı zamanda canlı varlıkların en kısa sürede tespiti ve tahliyesi sürecinde bizlere oldukça kolaylıklar sağlamaktadır.

Bir cevap yazın