Pinterest İle Nasıl Organik Hit Alırız

47
Pinterest İle Nasıl Organik Hit Alırız

Birçok işletme sahibi Pinterest’in farkındadır, ancak nasıl kullanacağından emin değildir. Bu gayet anlaşılabilir bir durumdur çünkü arayüzü diğer sosyal medya platformları kadar tanıdık gelmez. Hafif bir öğrenme eğrisi olsa da, Pinterest birçok işletme türü için değer verilmesi gerek bir sosyal ağdır. Bu yazımızda Pinterest işletme hesabınızı nasıl ayarlacağınızı ve web sitenize trafik çekmek için pin oluşturmayı öğreneceksiniz.

İşletme Sahipleri Neden Pinterest’i Düşünmeli?

Zaten işlerinizi yürütmek ile meşgul iken neden başka bir sosyal medya aracını kullanmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Bu sorularınız için sizlere istatistikler ile cevap verelim.

 • Pinterest, Facebook dışındaki en büyük web sitesi trafiğinin öncüsüdür.
 • Pinterest’in dünya çapında aylık 350 milyondan fazla aktif kullanıcısı var.
 • Pinterest kullananların %47’si alışveriş yapmak için uygulamayı kullanıyor. (Diğer platformlara oranla yüksek)
 • Pinterest görütülerinin %95’i web üzerinden sabitlenmiş bir durumda.

Kullanıcıların başkalarıyla etkileşime girdiği diğer birçok sosyal medya platformunun aksine Teknoloji, kitap, giyim, el sanatları, dekor ve daha sonra satın alabilecekleri veya deneyebilecekleri ürünler hakkında bilgi almak araştırmak için Pinterest’i kullanmaktadır. Kullanıcılar eğitim içeriklerini yararlı bularak, gıda, blog yazarları, zanaat işletmeleri, iç mimarlar ve diğer niş işletmeler için harika bir platform haline geliyor.

Pinterest İşletme Hesabınızı Ayarlama

Şimdi sorularımıza yanıt bulduğumuza göre “nasıl yapabiliriz” konusuna bakmamızın zamanı geldi. İşletmeniz için Pinterest işletme hesabı oluşturmak kolaydır ve kısa zaman içerisinde rahatlıkla oluşturulabilir.

*Not: Kişisel bir hesabınız varsa ve bir işlteme profili eklemek istiyorsanız veya işletme hesabına dönüştürmek istiyorsanız talimatlar için burayı tıklayın.

Pinterest Kayıt İşlemi
 • Dil ve Ülke seçebileceğiniz pencere göreceksiniz. Türkçe/Türkiye olarak varsayılan gelir. İlerleyelim.
 • İşletme adınızı girin ve işletme türünüzü belirtmek için talimatlara uyarak İleri düğmesine basın.
 • Web sitenizin URL adresini girin ileri diyin. Henüz web siteniz yoksa Daha Sonra düğmesine basabilirsiniz.
 • Sonraki adımda size diğer sosyal medya hesaplarınızı bağlama ile ilgili yönergeler gösterebilir. İsterseniz bağlayabilirsiniz. Bu adımı geçiyoruz.
 • Pinterest sizlere reklam yayınlamak ile ilgili sorular soracaktır. Henüz değil seçeneği ile devam edelim.

Bu kadar! Hesabınız ayarlandığına göre bir pin veya bir reklam, profilinizi oluşturarak bir işlem yapmanız istenecektir. Kullanıcıların markanızı tanıması için önce profilinizi oluşturmanızı öneririz. Bunu yapmak için Markanızı Sergileyin seçeneğine tıklayınız.

Pinterest Profil Oluşturma

Bir fotoğraf (minumum 180×180), bir kullanıcı adı ve işletmeniz hakkında temel bilgiler ekleyerek profilinizi düzenlemeniz istenir. Profili tamamlayın bittiğinde bittiyi tıklayın.

Profil bilgilerinizi doldurduktan sonra sağ üst köşede profil düğmesinine tıklayarak profilinize gidin.

Pinterest Profil

Pinterest’te İlk Pin’inizi Oluşturma

Şu ana kadar yaptığımız tüm işlemlerin ne kadar basit olduğunu hep birlikte deneyimleyerek görmüş olduk. İlk pinimizi oluşturarak devam edelim. Sağ üst köşede kırmızı artı düğmesine tıklayalım. Ardından Pin oluştur seçeneğiniz belirleyelim. İlk pinimizi oluşturmak için Pinterest bir öğretici ile bize kullanımın nasıl olduğunu gösterecektir. Pencereyi kapatmak için çarpı işaretine tıklayalım.

 • 1-Başlığınızı Ekleyin.
 • 2-Pin hakkında kısa açıklama Ekleyin.
 • 3-Resminizi veya videonuzu ekleyin (Web sitenizden alabilirsiniz).
 • 4-Bir hedef bağlantı ekleyin (Web Siteniz olabilir).
 • 5-Hemen yayınlamayı veya yayınlacak tarihi seçebilirsiniz.
 • 6-Son olarak sağ üste yer alan kırmızı yayınla düğmesine tıklayın. Bir pano seçmeniz veya pininiz için bir pano oluşturmanız istenir.

Bir pano oluşturduktan veya seçtikten sonra pininiz yayınlanacaktır. Ekranın sağ üst köşesinden profilinizi tıklayarak görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca pinlerinizi düzenleyebilir ve profil ekranınızdan panolarınızı oluşturabilirsiniz.

Pinterest Analizi

Pinlerinizi sabitledikten sonra ekranın sol üst kısmındaki Analiz sekmesini ardından gösterimler, kitle,katılımlar ve daha fazlası gibi çeşitli verileri görebilir ona göre çalışmalar yapabilirsiniz. Düzenli olarak paylaşımlarınızı sabitlemek web sayfalarınız için muazzam kalitede geri dönüşler sağlamaktadır.

Bir cevap yazın