Müşteri Verilerinizi Nasıl Korursunuz?

54
Müşteri Verilerinizi Nasıl Korursunuz?

Çoğu şirket müşterileri ile ilgili veri toplayarak gerekli reklam, ürün planlaması vs gibi işler için verileri kullanmaktadır. Bu sadece şirketler için değil bir mobil uygulama geliştiricisinin yapmış olduğu çalışması olsun yada bir sosyal platformun verileri E-Ticaret sitelerinin verileri aynı şekilde büyük önem arz etmektedir. Hal böyle olunca siber suçluların bunlara erişmesi, tahribat yapması daha da artmaktadır. Sizlere hazırladığımız bu yazımızda böyle bir durum karşısında en az kayıpla nasıl durabileceğinizi verilerinizi nasıl koruyabileceğinizi göstereceğiz.

İhtiyacınızdan fazla veri toplamayın

Müşterileriniz güvenliği için ihtiyacınızdan fazla veri toplamamaya özen gösterin. Sizler için ne kadar fazla veriyi elinde tutuyorsanız o kadar onu korumak ve özen göstermek zorundasınız. Açıkcası buna mali açıdan baktığımızda oldukça pahalı olabilmektedir. ihtiyacınız olan veriyi ihtiyacınız olduğunda toplamak en güvenli yoldur.

Kimlik doğrulaması kullanın

Kullanıcıların çevrim içi oldukları andan itibaren gerçek kullanıcı olduklarını fark etmek gerçekten zorlu bir süreçtir. Bilgisayar korsanları bunu bildiğinden dolayı güvenlik doğrulaması olmayan uygulamalar içerisinde rahatlıkla hareket edebilmektedirler. Telefon numarası, veya mail doğrulama ile bu durumu atlatıp daha güvenli bir ortam oluşturabilirsiniz. Ayrıca son zamanlarda popüler olan yüz tanıma sistemlerini de kullanabilirsiniz.

Çalışanlarınızı eğitin!

Bilgisayar korsanlarının veritabanınıza erişebilmeleri için kimlik avı olarak tabir edilen E-Posta hizmetlerini kullanarak yanıltıcı postalar göndermektedir. Bunlar içerisine zararlı yazılım enfekte edilmiş mailler olarak da adlandırılabilir. Bilinçsiz bir çalışan gelen bir mailin güvenli olup olmadığını bilmediğinden dolayı sizleri ve şirketinizi zora sokabilir. Bunun için çalışanlarınızı devamlı olarak eğitin. Aynı zamanda müşterilerinize de Mail aracılığı ile kendilerinden özel bilgi alınmayacağını bu gibi durumlar karşılaştıklarından sizlere bilgi vermeleri gerektiğini söyleyebilirsiniz.

Yeni çalışanlara erişim verirken dikkatli olun!

Şirketiniz bünyesinde çalışmaya yeni başlayan elemanlarınıza çeşitli bölümlere erişim imkanı sağlarken dikkatli olun. Veri ihlallerinin %40’ı bu nedenden dolayı oluşmaktadır. Aynı zamanda deneyimsiz elemana sahip olmak aynı riski doğurmaktadır.

İşten ayrılana dikkat edin!

Sizlerin belirli bir sebepten ötürü işine son verdiğiniz elemanınızın intikam alma gibi bir durumda bulunacağını her zaman aklınızda bulundurun. Bunun için işe alım yapılmadan önce gerekli hukuki belgeleri en ince ayrıntısına kadar bir hukuk bürosu ile çalışarak hazırlayın. Bu sizleri hukuki yollar ile korunmasını sağlayacaktır. Unutmayın veri gizliliğini korumak ve yönetmekle mükellefsiniz.

Bir cevap yazın