Markanızı Taze Tutmak İçin 5 Şaşırtıcı Sosyal Medya Fikri

44
Markanızı Taze Tutmak İçin 5 Şaşırtıcı Sosyal Medya Fikri

Pazarlamacılar için sosyal medya hesaplarını yönetmenin en zorlu görevlerinden biri, yeni yeni fikirler bulmaktır. Dürüst olmak gerekirse, birden fazla sosyal platformda hokkabazlık yapmak ve onları güncel, ilgi çekici içeriklerle güncel tutmak zor olabilir. Takipçilerinizin her zaman yeni bilgiler için aç olduklarını paylaşımlarınızı tutarlı bir şekilde yayınlamanızı beklediklerini düşünün, bu şekilde ilerlemezseniz aksi takdirde onları kaybedersiniz.

Aynı içeriği tekrar tekrar geri dönüştürmek cazip gelse de, feed’iniz eski hissetmeye başlayacaktır. Bu nedenle markanızın birkaç sosyal medya fikri olması gerekiyor. Neyse ki, takipçilerinizi yıl boyunca etkileşimde tutmak için kullanabileceğiniz fikirlerin bir listesini hazırladık.

1. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikten yararlanın

Zaman zaman takipcileriniz tarafından oluşturulan içerikleri paylaşmaya özen gösterin. Bunu yapmak sadece markanıza yepyeni bir bakış açısı katmakla kalmayıp aynı zamanda hedef kitlenize ve potansiyel müşterilerinizle daha güçlü bir ilişki oluşturur. Dahası tüketicilerin %76’sından fazlası ortalama bir kişiden markanın kendisine göre bilgi üretip üretmediğine bakmaktadır. Aynı zamanda oluşturduğunuz içerikte yer alan bilgiye güvenmektedirler. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler, hedef kitleniz arasında markanıza olan güveni arttıracaktır.

2. Günlük, haftalık veya aylık program oluşturun

Düazenli bir program veya içerik dizisi oluşturmak takipcilerinizle veya hedef kitlenizle tutarlı bir şekilde etkileşim kurmanıza olanak tanımaktadır. Kitlenizin uğraştığı, araştırdığı kısacası hedef noktalarıda dahil olmak üzere markanız üzerinden tartışma konusu yaratarak istenilenler veya pasif görünen taraflar ile ilgili nasıl çözüm üretebileceğinizi tartışmalısınız. Ayrıca kitlenizi eğitmek ve onlarla etkileşim kurabilmeniz için “Bir şey Sor” gibi etkileşimlerde bulunabilirsiniz. Bunlar temel olarak bilgiyi, içgörüleri, deneyimleri, zorlukları vs durumları paylaştığınız Soru-Cevap oturumlarıdır. Twitter, İnstagram, Facebook gibi sosyal medya platformlarını kullanarak etkileşim alabilirsiniz.

3. Yarışma veya çekilişler düzenleyin

Herkes bedava şeyleri sever buna dikkat edin! Çekilişler veya yarışmalar düzenleyerek hedef kitlenizle etkileşim kurabilir, onlara çeşitli hediyeler vererek markanızın kaliteli hizmet sunmak için ne kadar çalıştığını çaba sarf ettiğini bildirmenize yardımcı olacaktır. Yarışma ve çekiliş düzenleyen hesapların düzenli olarak yapmayanlardan %70 oranla daha hızlı büyüdüğü görülmektedir.

4. Hazırlık Aşamalarınızı Paylaşın

Takipcileriniz ile üzerinde uğraştığınız çaba sarf ettiğiniz ürünlerinizi veya kendileri için hazırladığınız içeriği oluştururken arka plandaki çalışmalarınızı veya organizasyon hazırlıklarınızı kısa kesitler halinde paylaşmanız onlara değer verdiğinizi ne kadar başarılı ve çalışkan olduğunuzun gösterilmesi açısından önem arz etmektedir. Dahası, markanızın başarınızı ve zaferini kutlamak için elde ettiği kilometre taşını takipcilerinizle paylaşarak onların da sizler gibi heyecanlanmasını sağlayabilirsiniz. Etkileşimleriniz bu şekilde daha sıkı ve güvenli bir biçimde artmaya devam edecektir.

5. Video Klipler Yayınlayın

2020’ye Hakim Olacak En Büyük 10 Trend yazımızda bahsettiğimiz animasyon ve video grafik içerikleri başarılı modern markalar için olmazsa olmaz bir strateji haline geldi. Çoğu işletme bu pazarlama şeklini zorlu bir görev olarak görsede video ve animasyon içeriği diğer içerik türlerinden daha fazla etkileşim aldığı için listenin başında yer almalıdır. Daha fazla etkileşim için sosyal medya platformlarında 30 ila 60 saniyelik video klipler paylaşabilirsiniz. Bu kısa klipler küçük düzenlemelere ihtiyaç duyar. Sosyal medya feed’inizi taze ve etkileşimli tutmak için fikir bulmakta sorun yaşıyorsanız yukarda yazdıklarımızı uygulamayı dahil etmiyi düşünün. Ayrıza sizi daha doğru yönlendirebilmek işlerinizi en iyi şekilde düzenlemek için sosyal medya ajans şirketleri ile çalışmayı kesinlikle düşünün.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın