İnstagram Takipçi Kazanmanın 22 Kanıtlanmış Yolu

56
İnstagram Takipçi Kazanmanın 22 Kanıtlanmış Yolu

İnstagram takipçi kazanmak ve daha büyük kitlelere hitap etmek, daha fazla beğeni, görüntülenme almak hesabınızın daha fazla instagram takipçi kasmasını sağlamak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Sizlere daha fazla instagram takipçisi kazanmak için kanıtlanmış 22 adet ipucunu göstereceğim.

1. İnstagram için içerik takviminizi oluşturun

İçerik hazırladığımızda öncelikle fikirler, dağıtım ve optimizasyon üzerine çalışırız. Oluşturulan içerikler herhangi bir işletme hesabı veya bir markanın hesabında paylaşılabilir. Bunların öncesinde hesabınıza uygun mevsimsel, tatillere, ve yaklaşan büyük etkinlikleri baz alarak tarihsel bir araştırma yapılmalı aynı zamanda hazırlanan tarihlere uygun akıllıca düşülmüş içerikler hazırlamanız gerekmektedir. Hesabınıza bağlı olarak bu içerikleri haftalık veya günde birkaç defa paylaşabilirsiniz. Unutmadan hedeflerinize odaklanın ve ona göre adım atıp sadık olun!

2. Elmas gibi fotağraflar kullanın

İnstagram paylaşımlarınızda yüksek kaliteli fotoğraflar kullanmaya özen gösterin. Elmas dememin sebebi budur yüksek kalite, berrak, pikselsiz çekimler kullanın. Bulanık fotoğrafları kullanmanız takipçiler arasında hiçbir yer edinmeyecektir. Düşük kaliteli içerikleriniz kesinlikle yüksek etkileşime girmeyecektir. Hatta bunların olması takipçilerinizin sizleri bırakmasına yok açacaktır.

3. Filtreler kullanın ve test edin

Hesabınız bir işletmeye ait ise bu sizin İnstagram’ın çeşitli filtre ve efektlerini kulanmayacağınız anlamına gelmez. Aksine bunları kullanarak daha iyi içerikler oluşturabilirsiniz. İçerikleriniz ne kadar yaratıcı, orijinal ve büyüleyici olursa, takipcileriniz hesabınızı paylaşma ve takip edilme oolasılığınız o kadar yüksek olacaktır. Hatta bir adım daha ilerleyerek fotoğraf düzeltme uygulamaları kullanabilirsiniz. Boyutlara pek takılmayın araştırmaya göre porte normal paylaşımlara nazaran bir tık daha fazla etkileşim getirmiştir. Sizler bunları deneyerek size en uygun olanı seçin.

4. İnstagram Analytics’ten analizler edinin

İnstagram işletme hesabıyla çeşitli analizlere erişebilirsiniz. Paylaşım zamanlarınızı en iyi ve ideal seviyeye veya hangi tür gönderilerin daha çok beğenildiğini bu şekilde öğrenip çalışmalar yapabilirsiniz. Ayrıca kitlenizin yaşını, konum ve cinsiyetine göre çeşitli dağılımlar sunar. Bunlar kişisel araştırma yapmak için kullanılabilir.

5. Fotoğraflarınızla alakalı hesapları etiketleyin.

Sizi takip etmeyen kişiler tarafından keşfedilmenin bir başka yolu ise etiketlenmiş feed’lerinde görünmeniz için alakalı hesapları etiketlmenizdir. Hesabınızla etkileşime giren hesapları tek tek etiketleyin. Bir yazılım firması iseniz başka bir yazılım ile ilgili içerik üreten firmaları veya hesapları etiketleyin. Ortak kitleniz aynı olduğundan geri dönüşler alacaksınız. Bu şekilde daha fazla instagram takipçisi kazanabilir keşfette o kadar yer edinebilirsiniz.

6. İnstagram biyografinizi elden geçirin

Biyografiniz harekete geçirecek mesaj içerikli ve alakalı hashtag ile optimize edilmelidir. Yeni kullanıcıların sizleri daha iyi görebilmesi için bu gereklidir. Bu bölüm sizler hakkında kullanıcılara bilgi veren ve sizlere keşfetmelerine olanak sağlayan bir yerdir. Yazacaklarınız içerisinde kesinlikle bir yalvarma veya umutsuzluk olmasın sonuç olarak spam olabilirsiniz. “Beni takip edenleri takip et” gibisinden içerik ve yazılardan kesinlikle uzak durunuz. Yarışma veya organizasyonları göstermek amacıyla biyografinizden yardım alabilirsiniz.

7. İçeriklerinize mesaj ekleyin

Her gönderinizin sonunda, net bir harekete geçirici mesaj veya katılımı arttırmayı hedefleyen sorular ekleyin. Örneğin gönderiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için biyografide yer alan adrese gidiniz, daha fazla video veya içerik görmek istiyorsanız çift tıklayın, anında haberdar olmak için bizi takip edin gibisinden mesajlar verebilirsiniz. Bu instagram takipçi kitlenizi etkileşime sokacak, kitlenizin gerçekten ne görmek istediğini gösterecek ve gelecekte neler yayınlayacağınız konusunda size fikir verecektir.

8. Web sitenize sosyal medya butonları ekleyin

Eğer bir web sitesine sahip iseniz kesinlikle sosyal medya hesaplarınıza erişim için çeşitli butonlara yer verin. Bunun için internette birçok hazır kod blogları mevcut bunları kullanabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızı web siteniz üzerinden erişilebilecek bir duruma getirmeniz sitenizi inceleyen kişi ve kişiler tarafından hesabınıza kolay ulaşabilmeleri açısından önemlidir. Ayrıca en son instagram vb sosyal medya paylaşımlarınızı web siteniz üzerinden yayınlayabilmeniz için eklenti veya kod blokları kullanabilirsiniz. Bu şekilde hesabınızı sitenizi takip eden kullanıcılara ulaştırmanın harika bir yoludur.

9. İnstagram içeriğinizi Facebook ve Twitter’a gönderin

İnstagram içeriğinizi diğer sosyal medya ağlarında eş zamanlı gönderimler yaparak daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. İnstagram’da olduğunuzu bilmeyen sizleri diğer platformlar aracılığıyla takip eden kişilere ulaşabilirsiniz. Her gönderim için ayarlarınızı otomatik diğer ağlarda paylaşma durumuna getirerek zahmetsiz ve kolay bir şekilde diğer ağlara gönderim yapabilirsiniz.

10. Yarışmalar düzenleyin

Markanızı Taze Tutmak İçin 5 Şaşırtıcı Sosyal Medya Fikri adlı içeriğimizde de önemini vurguladığımız bu yöntem ile çeşitli yarışmalar düzenleyip daha fazla takipçi edinebilirsiniz. Örneğin bir yarışma düzenleyerek web sayfanıza trafik çekebilir ve kampanyalar düzenleyebilir ayrıca ürününüzü satabilirsiniz. Kullanıcıların yarışma kurallarına göre yorum yapıp etiketleme veya belirli bir hashtag kullanarak aynı işlemleri yapması sayfanızı çevrim içi ortamda daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayacaktır.

11. Rakip araştırması yapın

İnstagram’da takipçi kazanmanın en etkili yöntemlerinden biride rakiplerinizi analiz ederek onların neler paylaştığı neler yaptığı hakkında bilgi almaktır. Hesapları araştırmak aklınıza gelmeyen hashtag’leri, ulaşamadığınız etkileyici veya kendinize bilgi sağlayacak diğer stratejileri ortaya çıkarmak için kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Ayrıca yayınlarınızda en iyi gösterim ve etkileşim alan içerikleri inceleyerek aynı şekilde bir planlama yapabilirsiniz.

12. Başkalarını takip et, beğen ve yorum yap

Profilinizi beğenecek olan kullanıcılara bir strateji ile yaklaşın. Pratik olarak takip ettiği veya kendilerinin paylaştığı içerikleri beğenip yorum yaparak size dönüş sağlamalarını sağlayın. Hashtag’lerinizle başlayın, sizlerin oluşturduğunuz içeriklerde kullandığınız hashtag’lere tıklayarak başkalarının aynı hashtag’i kullanıp gönderdiği içereğe ulaşıp beğenip yorum yapabilirsiniz. Alakalı içerikleri görmek için İnstagram’ın keşfet bölümünden ayrıca yararlanabilirsiniz. Sizleri takip eden kişilerin içeriklerini beğenin onları takip edin. Karşılıklı etkileşim kurmak sizlerin gerçek bir hesap olduğunuzu gösterir.

13. Fotoğraflarınızda çok fazla yazı kullanmayın

İnstagram kullanıcıları çeşitli görselleri görebilmek için İnstagram’a girmektedir. Oluşturduğunuz içeriklerde metinlere sıkılıkla yer veriyorsanız kesinlikle bundan uzak durun. Kısa, olumlu veya bir teklif içeren metinleriniz bulunabilir. Eğer fotoğraflarınıza metin vs eklemek istiyorsanız Canva size göre bir araç olabilir ayrıca ücretsizdir.

14. İçeriklerinize logo veya filigran eklemeyin

Logonuzu içeriklerinizde kullanmanız instagram takipçi arasında olumsuz olabilir. Tercihen logo veya filigran kullanılmasını önermiyoruz. İnsanlar İnstagram yayınlarında logo veya filigran görmek istemiyorlar. İçeriklerinize logo koymanız marka olmanız dışında önerilen bir durum değildir. Örneğin şirket olarak paylaşım yapmak istiyorsanız içerikte bulunan elamanların şirketinizin logosunun basılı olduğu gömlek vb giysileri giyebilirler. Bu durumda ısrarcı iseniz boyutları küçük tutun takip edilmeme riskiniz oluşmaktadır. Dikkat edin!

15. Doğru hashtag kullanın

Hashtag kullanmanız sizleri takip edip etmeyen kimselerin ilgi ve alaklı aramalarında karşılarına çıkma sizleri görme oranını yükseltecektir. Doğru hashtag kullanımı ile trendlere çıkma gibi çeşitli olumlu dönüşler alabilirsiniz. Yerel bir işltemeye sahip iseniz yerel hashtag’leride eklediğinizden emin olun. Hashtag araştırma yapmak için kendinize zaman ayırın. Hangi hashtag’lerin daha fazla kitle çektiğini iyi araştırın analiz edin. Hashtagify.me bu konuda size yardımcı olabilecek ücretsiz bir araçtır. Unutmadan spam içerik durumuna düşmemeniz için 5-7 arası hashtag kullanın daha fazla kullanmak istiyorsanız 30 sınırını geçmeyin. Ayrıca hashtag’lerinizi gönderi sonuna eklemeyi unutmayın.

16. İnstagram Takipçi Konum kullanın

Sizi zaten takip etmeyen kullanıcılar tarafından bulunmanın başka bir yolu da içeriğinizi coğrafi olarak etiketlemektir. Şehrinizi veya çok sayıda arama alan yakındaki (alakalı) bir yer işaretini kullanmayı deneyin. Kullanıcılar bu yakındaki konumu ararken, içeriğinize rastlayabilirler. İçeriğiniz özellikle iyi optimize edilmişse, aramanın en üstünde yer alabilir.

17. İçeriklerinizde bağlantı vermeyin

Hazırlamış olduğunuz içeriklerinizde vermiş olduğunuz bağlantılar tıklanabilme özelliğine sahip olmadığından sinir bozucu bir durum oluşturabilir. Bunun yerine biyografinizde yer alan hedef adrese gitmelerine teşvik edici içerikler üreterek web sayfanız için trafik alabilirsiniz. Biyografinizi düzenlerken bağlatı bölümünü web sayfanız var ise doldurmuş olduğunuzdan emin olun. Karakter sınırlaması olduğundan dolayı çeşitli reklamsız kısaltma servisini karakter tasarrufu için kullanabilirsiniz.

18. Resim veya video bağlantıları ekleyin.

Bir ürün satıyorsanız İnstagram’ın etiketleme özelliğinden yararlanın. İşletmeler fotoğraflarını veya videolarını ürün bağlantılarıyla etiketleyebilir. Bu özelliği kullanabilmek için Facebook’ta bir ürün kataloğu içeren işletme sayfanız olmalıdır. Kullanıcılar için harika bir kullanıcı deneyimi ve dönüşümleri almayı hedefleyen işletmeler için harika bir yöntem olabilir.

19. Markalı bir hashtag oluşturun

Markalı bir hashtag oluşturmanız sadece markanızın gösterimiyle kalmaz aynı zamanda varsa bir etkinliğiniz vb durumlar için benzersiz bir akış ortamı oluşturabilir. Etkinlik oluşturmak veya tanıtım için markalı hashtag kullanılabilir ilerleyen zamanlarınızda gönderilerinizde kullanabilirsiniz. Bu şekilde instagram takipçi anasayfalarında sizlere daha çok rastlayacaklardır.

20. İnstagram takipçi için etiketlendiğiniz içeriği tekrar gönderin

Bir kullanıcı işletmenizi veya markanızı etiketlediğinde doğrudan sizin feed’inize düşmüş olacaktır. İstekleri yeniden gözden geçirim yayınlamak sizler için birer avantajdır. Olumlu eleştiriler ve geri dönüşler almak İnstagram için harika bir durumdur. Elle yeniden hazırlayabilir veya repost diye tabir ettiğimiz zahmetsiz tekrar yayınlama uygulamalarını kullanabilirsiniz. Uygulama izinleri açısından kesinlikle dikkatli ve titiz davranın. Her iki durumdada açıklama ve etiket kullanmayı ihmal etmeyin.

21. İnstagram reklamları kullanmayı deneyin

Reklam harcamalarınızda İnstagram profilinizide göz önüne alarak değerlendirme içine girmeyi ihmal etmeyin. Facebook’un reklam düzenleyicisi aracılığıyla etkili reklamlar oluşturabilir düzenleyebilirsiniz. Belirli bir yarışma veya pazarlama kampanyası yönetiyorsanız daha fazla kişiye ulaşmak için reklamları kullanabilirsiniz.

22. Onay alın

İnstagram veya bir başka sosyal medya adresinizi doğrulamak kullanıcılar için harika bir durumdur. Onaylı hesapların ulaşılma durumu sade hesaplara göre çok daha yüksektir. Herkes İnstagram üzerinden onay almayı yapamayabilir bu durum kesinlikle sizin elinizde olan birşey iyi bir yönetim organizasyon ile kolay bir şekilde alınabilir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın