Girişimciler Neden Ruby on Rails Kullanıyor?

71
Girişimciler Neden Ruby on Rails Kullanıyor?

Bu kadar girişimcinin diğer teknolojilere göre Ruby on Rails seçmesinin bir sebebi var mı acaba? Ruby başlangıç dostu, uygun maliyetli, esnek bir web geliştirme çözümüdür. Teknoloji dünyasının en büyük isimleri başlangıç adımını Rails ile atmıştır. Bu girişim örneklerine Github, Airbnb, Gitlab, Shopify, ve Hulu verilebilir. Yeni başlayan girişimciler hangi teknoloji ile çalışacağına karar vermeye başladığında diğer dillerin aksina sıralı olan özellikleri arıyor olacaklardır.

  • Zaman Verimliliği
  • Düşük Maliyet
  • Mimari Yapı
  • Kalite
  • Güvenlik
  • Geniş Topluluk

Zaman Verimliliği

Girişimciler ve yazılımcılar için mümkün olduğu kadar hızlı geliştirme yapmak aynı zamanda ürünü piyasaya hızlı bir şekilde sürmek önemlidir. Söz konusu zaman tasarrufu ve verimliliği olunca Rails bütünüyle sizi kapsamaktadır. Rails ile entegre edilen tüm özellikler, eklentiler ve modüller ile zaman sizin için problem olmayacaktır. Diğer geliştirme ortamlarına kıyasla Rails geliştirme sürecinizi %30-40 oranında hızlandıracaktır.

Geliştiricinin daha az kod yazmasını sağladığından dolayı web geliştirmeyi daha az stresli ve yorucu hale getirmektedir. Bu olumlu sonuçlar neticesinde artan verimlilik ve organizasyon büyümesi gibi güzel sonuçlar elde edilmektedir. Bu yüzden Rails yeni başlayanların rekabetlerini yenmesine ve projeleri çok kısa bir sürede bitirmesine aynı zamanda ürünleri piyasaya rakiplerinden önce sürmesine izin verecektir.

Düşük Maliyet

Bir girişimin en büyük hedeflerinden biride, özellikle başlangıçta harcamaların mümkün olduğunca az olmasıdır. Bu yüzden Rails harika bir seçenektir. Tamamen açık kaynaklıdır ve MIT lisansı altında dağıtılmaktadır. Bu girişimcilerin başlangıçta geliştirme ortamına herhangi bir harcama yapmakta zorunlu olmadığı anlamına gelir. Ayrıca geliştirme ortamı kapsamlı olarak sunulan “gems” (Değerli Taşlar) kütüphanesi ile çok çeşitli işlevleri desteklemektedir.

Mimari Yapı

Rails MVC (Model-View-Controller) mimarisi ile çalışmaktadır. Bu yapı aşağıdaki yönetim şemasını kolaylatırmaktadır.

  • Veri erişimi ve Database işlemleri (Model)
  • Görünür Yapı (View)
  • İş mantığı – Denetleyici (Controller)

MVC mimarisi geliştiricinin test edilebilir ve bakımı yapılabilir bir kod oluşturmasına izin vermektedir. Aynı zamanda geliştirme ekibinin uygulamanın farklı bölümlerinde çalışmasını sağlar.

Kalite

Başlangıçtaki en büyük adımlardan bir tanesi kullanıcı deneyimine en iyi şekilde sahip olabilmektir. Geliştirme sürecinin başlarındaki hatalar projenin kalitesini ve verimliliğini ciddi şekilde düşürmektedir. Rails projenin yapımına başlandığı andan itibaren kalite sorgulamaları ve hata mesajları ile projenin kaliteli yazılmasının önünü açmaktadır. Girişmcilerin Ruby on Rails kullanmasının sebeplerinden biride budur.

Rails topluluğu geliştiricileri, TDD (Test Odaklı Geliştirme) ve BDD (Davranış Odaklı Geliştme) kullanarak uygulama geliştirmeye teşvik etmektedir.

Bu yaklaşımlarla, geliştiriciler önce hatasız işlemler ve ortam sağlamak için test oluştururlar. Bu nedenle, hatalardan kaçınmak ve hata ayıklama veya geliştirme maliyetlerini azaltmak oldukça kolaydır.

Güvenlik

Güvenlik özellikleri yerleşik olmakla beraber Rails varsayılan olarak güvenlidir. Mevcut sürümler, bilgisayar korsanlarını ve kötü amaçlı etkinlikleri durdurmak için yerleşik güvenlik mekanizmalarına sahiptir. Ancak yerleşik özelliklere direk olarak güvenilmesi tavsiye edilen bir durum değildir. Bu geliştirme ortamının güvenli olduğu anlamına gelmemektedir.

Topluluk güvenlik zafiyetlerini düzenli olarak belirler ve uygun güncellemeler ile hızlı bir şekilde kapamaktadırlar. Aynı zamanda yeni güvenlik açıkları ortaya çıktıkça belirlemek ve yamalamak için aktif olarak çalışmaktadırlar.

Geniş Topluluk

Topluluğun geniş bir kitleye sahip olması geliştirme sürecini hızlandırmayacak fakat uzun vadade geliştirme için yardımcı olacaktır. Herhangi bir sorun ortaya çıktığında, yardım etmeye istekli bir topluluğun sizleri beklediğinden emin olabilirsiniz.

Yayınlanan “Gems” içerisinde yer alan topluluk tarafında geliştirilen çeşitli paketler ile işlemleri tekrar tekrar yapmak veya var olan bir yapıyı baştan yazmaktan kurtulmuş olursunuz. Geliştiricilerin yazdığı ve dünyaya paylaşmaya karar verdiği birçok paket ve modül işinizi gerçekten kolaylaştıracaktır.

Yeni başlayanların ihtiyaçlarına uygun ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olarak çözümler bulmak oldukça kolay olacaktır.

Sonuç

Rails hızlı, güvenli ve uygun fiyatlı bir geliştirme ortamı sunmaktadır. Çoğu girişimci için Rails mükemmel bir çözümdür. Çünkü Rails uygulamaları çok hızlı ve kolay bir şekilde geliştirebilir. Bir girişimin amacı, bir ürünü en kısa sürede oluşturma ve çalıştırmaktadır. Rails seçimi girişimcilerin hedefe en kısa sürede ulaşmalarını sağlayacaktır. Sizlerde geliştirme yapmak istiyorsanız veya Rails gibi popüler ve bol özelliğe sahip geliştirme ortamı kolay ve maliyetsiz aynı zamanda topluluğu geniş olan dilleri öğrenmek için 2020’de Öğrenilecek En İyi 4 Programlama Dili adlı yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın