Flutter Linux Kurulumu

55
Flutter Linux Kurulumu

Flutter Google tarafından geliştirilen web, mobil ve masaüstü uygulamalar geliştirmek için kullanılan Dart dilini kullanan bir Framework’tür.

Flutter ilk çıktığı zamanlarda önceliği mobil uygulama geliştirme amaçlı açık kaynak kodlu bir projeydi. Günümüz de açık kaynak olarak devam edilen Flutter daha sonrasında Mac, Windows, Linux ve Google Fuchsia gibi platformları desteklemek adına genişletildi.

Flutter özellikle son zamanlarda yoğun olarak tek bir kod ile birden fazla platformu destekleyen uygulamaların yapım aşamaları sırasında oldukça fazla kullanılmaktadır. Flutter ile yazdığınız kodun native tabiri ile derlenmesi sürecinde performans kayıpları vb gibi sorunlar ile karşılaşmanız muhtemel değildir.

Bizler Linux üzerine Flutter’ı nasıl kurabiliriz ve aynı zamanda Linux üzerinde nasıl Flutter geliştirmesi yapabiliriz? bu konulara bakacağız.

Öncelikle herhangi bir Linux dağıtımının bilgisayarınızda yüklü olması gerektiğini unutmayalım.

Flutter resmi web adresine tarayıcınız ile giriş yaptıktan sonra karşımıza çıkan pencereden Linux işletim sistemini seçerek devam ediyoruz.

Flutter Linux Kurulumu
Flutter Linux Kurulumu

Sistem Gereksinimleri Yükleme

İşletim sistemimizi Linux seçtikten sonra yeni açılan sayfadaki Sistem gereksinimlerini terminal açarak kullanmış olduğumuz Linux işletim sisteminin paket yönetim aracını kullanarak yüklüyoruz.

Flutter Sistem Gereksinimleri
Flutter Sistem Gereksinimleri

Ubuntu – Debian tabanlı işletim sistemleri için örnek yükleme kodu:


sudo apt-get install (listeden her biri)
* sudo apt-get install bash veya sudo apt-get install git

Arch tabanlı dağıtımlar için ise:

sudo pacman -S (listeden her biri)
* sudo pacman -S bash veya sudo pacman -S git

Komutlarını kullanarak ilgili tüm paketleri sistemimize yüklüyoruz. Yukarıda verilen dağıtımlar haricinde farklı bir tabana sahip dağıtım kullanıyorsanız, dağıtımın resmi web sayfasını ziyaret ederek paket yönetimi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Flutter Kurulumu

Sıra geldi Flutter dosyalarının kurulumuna burada öncelikle sayfamızın alt kısmına geldiğimizde manuel kurulum dosyasının yer aldığı ve aynı zamanda nasıl kurmamız gerektiği hakkında bilgilerin yer aldığı alanı görebilirsiniz. Burada indirilebilir durumda olan sıkıştırılmış dosyamızı bilgisayarımıza indiriyoruz.

Flutter Linux Kurulumu
Flutter Linux Kurulumu

Dosya sürümü farklılık gösterebilmektedir. Bizler stable (stabil) olarak işaretlenen dosyayı bilgisayarımıza indiriyoruz.

İndirdiğimiz dosyayı ana dizinimize yani kullanıcı dizinimiz olan /home/kullanıcı-adınız /home/evren/ benim kullanıcı adım olduğu için buraya taşıyorum.

Daha sonrasında bulunduğumuz dizinde bir terminal penceresi açıp

tar xf flutter-linux.tar.xz

(Dosya ismi indirdiğimiz dosya ile aynı olmalıdır.) komutunu vererek dizinimize Flutter dosyalarını çıkarıyoruz.

Kullanıcı dizinimize baktığımızda flutter klasörümüzün oluştuğunu görebilirsiniz.

Fluter Linux Kurulumu
Fluter Linux Kurulumu

Flutter dosyalarımızı başarılı bir şekilde kullanıcı ana dizinimize çıkardığımıza göre şimdi sistemimizin Flutter’ı tanıyabilmesi için PATH için gerekli ayarlamaları yapacağız. Bunun için açık olan terminal penceremize geri dönerek

sudo nano .bashrc

komutunu girdikten sonra açılan sayfanın en altna gelerek

export PATH="/home/evren/flutter/bin:$PATH"

(evren benim kullanıcı adım siz kendi kullanıcı adınızı oraya yazmalısınız).

Fluter Linux Kurulumu
Fluter Linux Kurulumu

Bu şekilde ekleme yaptıktan sonra dosyamızı kayıt edip terminalimizi kapatıp tekrardan açtığımızda flutter komutunun çalıştığını görebiliriz.

Aklınıza takılan, sormak istedikleriniz veya aldığınız hatalar için lütfen yorum yapmayı unutmayınız. Sizlere yardımcı olacağım.

Bir cevap yazın